Hoci sa v prvom rade musíme rozhodnúť, či budeme kŕmiť priemyselnou alebo doma pripravovanou stravou je dôležité poznať zopár informácií o tom ako často, v akých miskách, akou potravou, ako prejsť na inú stravu,.... A k tomu slúži táto časť.
1.Ako často kŕmiť? – od odobratia od chovateľa do 3 mesiacov- 5-krát
od 3 mesiacov do 4 mesiacov- 4-krát
od 4 mesiacov do 6 mesiacov- 3-krát
od 6 mesiacov do 12 mesiacov- 2-krát
Niektorí kynológovia odporúčajú po roku kŕmiť 1-2 krát. Svojho jorkšíra kŕmim 2 krát denne a psov kategórie large by som kŕmila aj viac krát denne vzhľadom k možnosti torzii žalúdku. Samozrejme staršieho psa kŕmime častejšie v menších dávkach a tak isto aj gravidnú fenku.
2. Čím kŕmiť? – niekto preferuje priemyselne vyrábanú potravu, niekto svojmu psovi varí. Je to len a len na vašom uvážení. Ja osobne preferujem domácky pripravovanú potravu. Je to síce časovo oveľa náročnejšie a človek si musí pravidelne dopĺňať informácie a veľmi premýšľať, čo tomu havkovi do misky vloží a čo nie. Tomuto problému sa však budeme venovať v budúcom diele.
3. Misky- na
dnešnom trhu nájdete veľa typov misiek. Nezerové, plastové, dvojdielne, špeciálne pre jednotlivé plemená,... Je len na vás, ktorá miska sa vám zapáči, mala by však splňovať tieto kritériá: nekĺzať sa po zemi, byť ľahko umývateľná príp. vhodná do umývačky riadu. Pre kokery a iné dlhoušatce (ako ich nazývam) je vhodná miska s vyššími bokmi aby si nemočili uši. Pre veľké plemená je vhodná miska na vyvýšenom miesto, hrozí im totiž otočenie žalúdku.

4. V akom stave má byť potrava?- jednoznačne podávame potravu v izbovej teplote. Nesmú tam byť kúsky ľadu, potrava nesmie byť horúca, tým by ste psovi totižto privodili hnačku a v horšom prípade katar žalúdku!
5. Ako prejsť z jedného druhu potravy na druhý?- postupne. Počas 5 dní až týždňa pomaly zvyšujeme podiel nového druhu potravy v miske. Prvý deň dáme 80% starej potravy a 20% novej. Druhý deň znížime počet starej potravy a zvýšime novú. Postupujeme tak každý deň, ovšem zakaždým znižuje podiel starej potravy, až kým nepodáme novú.
6. Voda- Pes by mal mať stály prísun k čerstvej vode. Ja osobne mením vodu v miske dvakrát denne, cez leto aj častejšie. Voda má mať izbovú teplotu.
7. Starostlivosť o misky- Misky umývam každý deň v teplej vode, tak sa mi na nich totižto netvorí povlak a misky sú stále čisté.
8. Starostlivosť o potravu- Granulované krmivo uchovávame na suchom mieste v boxe. Konzervy po otvorení jedine zakryté a v chladničke. Varenú potravu buď varíme na prvý krát alebo ju prerozdelíme do dóz a schováme do mrazáku.
Text: Margaréta Koklesová